


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.8 V to 14 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 1.5 mV |
Stock: 463
Distributors
pcbx
Unit Price$25.18654
Ext.Price$25.18654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $25.18654 | $25.18654 |
| 10 | $12.59327 | $125.93270 |
| 25 | $9.68713 | $242.17825 |
| 50 | $7.45164 | $372.58200 |
| 100 | $6.20970 | $620.97000 |
| 300 | $5.17475 | $1552.42500 |
| 500 | $4.31229 | $2156.14500 |
| 1000 | $4.22365 | $4223.65000 |
